Japonsko v Čechách

English version

Foto

Dřevěná dekorace RAMA
Kovová lampa
Keramická kamínka Hibači
Kotlík KAMA a ohniště FURO
Nádoba na vodu
Obraz Draci
Mísa na rýži

Svitkový obraz krajiny
Dekorace Gejša

Japonská historická období: ŠÓWA (1926-1989)

10.srpna 2010

 Pro milovníky japonských starožitností připravujeme seriál článků o jednotlivých historických epochách Japonska. Díl pátý se zabývá obdobím Šówa.

Světová hospodářská krize přelomu dvacátých a třicátých let se nevyhnula ani Japonsku. Nejtvrději zasáhla venkov, kde se rolníci k vyřešení zoufalé finanční situace uchylovali až k takovým věcem, jako je prodej dcer do zábavních čtvrtí. Nemálo Japonců bylo názoru, že za tuto krizi může vláda politických stran, a tak se začali přiklánět k radikálnějšímu armádnímu hnutí. Armáda postupně sílila, až přestala poslouchat rozkazy tokijské vlády. O tom svědčí incident v Mandžusku, kdy bez jakýchkoliv náznaků a porady s tokijskou vládou armáda vyvolala konflikt, který sice skončil výhrou Japonska a založením loutkového státu Mandžukuo pod japonskou nadvládou, avšak touto akcí si Japonci proti sobě postavili některé evropské velmoci a Ameriku. Tato nevole vůči Japonsku ještě více vzrostla, když v roce 1936 podepsali s Německem Pakt proti kominterně, ke kterému o rok později přistoupila i Itálie, vznikl tak tzv. Pakt tří. Následnou nechtěně vyvolanou válkou s Čínou definitivně odřízli vztahy s předchozími partnerskými zeměmi. Amerika dokonce přistoupila k embargu na dovoz ropy do Japonska a tvrdě vystupovala proti japonskému chování. Japonci se tedy rozhodli, že potřebují Ameriku dostat do situace, kdy pro ně bude snadné vyjednat kýžené příměří s tím, že Amerika uzná nadvládu Japonska ve východní Asii.

Rozhodli se proto, že zničí americkou námořní základu v Pearl Harbor. Útok se konal 7.prosince 1941 a Japoncům se opravdu podařilo lodě kotvící v přístavu úplně zničit. K jejich smůle ale tři nejlépe vybavené lodě byly osudné ráno mimo přístav. Traduje se, že úzká skupinka kolem prezidenta Roosevelta o útoku předem věděla, ale potřebovala záminku ke vstupu do války, a tak proti připravovanému útoku nepodnikla žádné kroky. Úspěch v Pearl Harboru otevřel Japoncům cestu ve východní Asii a Tichomoří, kde do léta 1942 zabrali území od Nové Guineje až k Aleutám na severu a od pozic v Číně a Barmě po Marshalovy a Gilbertovy ostrovy ve středním Tichomoří. Na nově dobytém území se snažili založit Sféru společenského rozkvětu pod japonskou nadvládou, přičemž jejich primárním cílem bylo uspokojit své surovinové a hospodářské potřeby. Neměli ovšem žádnou dobře přichystanou koncepci postupu, a tak není divu, že nebyli považováni za nic víc než za nepřátelskou okupační sílu.

V létě 1942 došlo k obratu ve válce. Japonci nejdříve prohráli bitu u ostrova Midway a řada porážek následovala. O dva roky později se u Filipín odehrála asi největší námořní bitva v historii, kdy Japonci přišli téměř o vše, a tak se rozhodli nasadit dobře známé kamikaze (božský vítr). Ale ani ty obrat ve válce nedokázaly přinést. V dubnu 1945 po krvavých bitvách Američané obsadili Okinawu, a když v Evropě kapitulovalo Německo, rozhodli se k obsazení i hlavních ostrovů Japonska. Prezident Truman již ovšem nechtěl riskovat ztráty na životech amerických vojáků, a proto se uchýlil k použití nově vyvinuté zbraně – atomové bomby. První byla svržena 6.srpna 1945 na Hirošimu, druhá 9.srpna na Nagasaki. Navíc 8.srpna zaútočil na Manžusko, Kurily a Sachalin Sovětský svaz. Situace již byla bezvýchodná, přesto někteří velitelé armády i vlády chtěli pokračovat v bojích. Celou situaci vyřešil až sám císař, když 14.srpna přislíbil, že Japonsko přijme Postupimskou deklaraci a kapituluje. Vše oznámil další den národu v rozhlase se slovy, že " japonský národ musí snést nesnesitelné".

Japonci se obávali, že jednotky, které budou řídit okupaci Japonska, budou činit Japoncům ze života peklo, ale opak byl pravdou. Původně se na okupaci mělo podílet všech padesát států bojujících proti Japonsku, ale nakonec ji vykonávala jen americká správa v čele s generálem Douglas Mac Arthurem. Byla provedena řada reforem, v první řadě demilitarizace a přijetí nové ústavy, v jejímž devátém článku je zakotveno, že Japonsko nesmí vlastnit armádu. Později podepsali Japonci s USA dohodu o ochraně, která platí s malými změnami až do dnes. V nové ústavě již také bylo změněno postavení císaře, který se stává pouze symbolem státu a jednoty lidu. Vláda je od té doby odpovědná Parlamentu. Dále proběhly reformy volebního práva, pozemkové a hospodářské reformy, které měly pomoci Japonsku dostat se z krize a přiblížit se úrovni Západních velmocí.

V padesátých letech Japonsko přistupuje k mezinárodnímu obchodnímu a monetárnímu systému a s heslem "růst ekonomiky za každou cenu" se snaží dohnat úroveň Západu. Přeměňuje se definitivně z agrárního na industriální a konzumní stát. Mohutně vyváží své výrobky hlavně z řad elektrických spotřebičů a automobilů převážně do Spojených států. Zároveň si svá průmyslová odvětví chrání před konkurencí nejrůznějšími bariérami pro vstup, a tak se průmysl rozrůstá. Hospodářský růst začal vykazovat více než desetiprocentní růst, jenž trval až do první ropné krize, proto je tento fakt právem označován za hospodářský zázrak. Také šok po ropné krizi byl překonán a Japonsko překonává v roce 1970 všechny své konkurenty ve výši hrubého národního produktu, jeho mezinárodní platební bilance je vysoce kladná a stává se největším světovým věřitelem. V roce 1985 došlo mezi zeměmi G 7 k dohodě, že Japonsko otevře své trhy konkurenci a bude stimulovat vnitrostátní poptávku. Také toto opatření vedlo k tzv.bublinovému efektu.

Zdroje:
Reischauer Edwin A.; Craig, Albert M., Dějiny Japonska, Lidové noviny, 2006, 476s. ISBN 80-7106391-6
Labus David; Japonsko, Stručná historie států, Libri, 2009, 184s. ISBN 978-80-7277-426-5

Pavlína Stachová

Pavlína Stachová

 

Z období Šówa nabízíme například:
Podstaveček
Podstaveček z kořene
Váza IMARI
Podstaveček
Dřevěná dekorace RAMA
Zástěna
Kamínka HIBAČI keramická
Buben TAJKO s paličkami
Kabuto černé
Paraván s motivy rozkvetlé sakury

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech