Japonsko v Čechách

English version

Foto


Japonská historická období: HEISEI (od 1989)

18. srpna 2010

Pro milovníky japonských starožitností připravujeme seriál článků o jednotlivých historických epochách Japonska. Díl čtvrtý se zabývá obdobím Heisei.

Devadesátá léta minulého století v Japonsku jsou spojena především s tzv. přehřátím ekonomiky. K tomu, zjednodušeně řečeno, došlo, protože všeobecná důvěra v neustálou prosperitu japonského hospodářství zvyšovala ceny akcií a pozemků. Současně však centrální banka držela úrokovou míru na nízké úrovni, takže řada investic byla financována levnými půjčkami. Proto investoři s vidinou velkých zisků nadále vkládali peníze do půdy a akcií. Jenomže v té době již jejich tržní cena hrubě převyšovala jejich reálnou hodnotu. Ministerstvo financí z obav z přehřátí ekonomiky se rozhodlo pro razantní zásah a zvedlo úrokovou míru z 2,5 % na 6 %. Velcí investoři si uvědomili, že ceny pozemků nebudou již dále růst a začali je masově prodávat, což vedlo k náhlému a prudkému poklesu jejich ceny. Mnoho klientů, kteří si na své investice půjčili u bankovních institucí, nebyli schopni půjčky splácet, což vedlo ke krachu nejednoho podniku a také mnoha bank. Japonská vláda a centrální banka se sice ještě snažily odvrátit katastrofu, ale marně, protože tzv. „bublina“ již praskla a japonské hospodářství se dostalo do krize, která vedla k několikaleté ekonomické recesi. Z ní se mu sice povedlo vymanit, ale i nynější koaliční vláda premiéra Kana čelí řadě problémů, a to nejen ekonomických. Hlavními jsou především nízká porodnost, přítomnost amerických jednotek na Okinawě, hrozba ze strany Číny jako nového konkurenta v oblasti Dálného východu, spory o území s Ruskem, či práva cizinců.

Zdroje:
Reischauer Edwin A.; Craig, Albert M., Dějiny Japonska, Lidové noviny, 2006, 476s. ISBN 80-7106391-6
Labus David; Japonsko, Stručná historie států, Libri, 2009, 184s. ISBN 978-80-7277-426-5

Pavlína Stachová

Pavlína Stachová

 

Z období Heisei nabízíme například:
Asijská krajina
Tsukubai žulová s nápisy
Vykuřovadlo s motivem sedmi bůžků štěstí
Bůžkové DAIKOKU a EBISU, slonovina
Atrapa meče
Kamenná lavička
Kotlík KAMA a ohniště FURO
Japonská panenka
Svitkový obraz
Svitkový obraz

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech