Japonsko v Čechách

English version

Foto
Japonská historická období: TAIŠÓ (1912-1926)

4.srpna 2010

Pro milovníky japonských starožitností připravujeme seriál článků o jednotlivých historických epochách Japonska. Díl třetí se zabývá obdobím Taišó.

Nejdůležitější událostí tohoto období je jistě první světová válka, jež je z japonského pohledu válkou historicky „nejlepší“. Japonsko 23. srpna 1914 vyhlásilo válku Německu a vstoupilo tedy do konfliktu po boku Velké Británie. Fakticky se ale bojů účastnilo jen minimálně a v důsledku měla válka příznivý vliv na japonskou ekonomiku. Jednak od Japonska odebírali válečný materiál jeho spojenci, navíc také z důvodu přerušení dodávek průmyslových výrobků z Evropy byly na japonské zdroje odkázány asijské země, což vedlo k rozkvětu japonské ekonomiky.

Válkou zaměstnané západní velmoci přestaly monitorovat dění na Dálném východě, takže Japonsko, jako tehdy nejvyspělejší a nejsilnější země oblasti, mělo volné pole působnosti. Japonsko zlepšovalo své mocenské postavení a zmocnilo se německých tichomořských kolonií severně od rovníku a také Šan-tungu. Dokonce předložilo Číně tzv. Dvacet jedna požadavků, které by z ní v případě jejich přijetí v podstatě učinily japonskou kolonii. Ovšem v tomto okamžiku již zpozorněli Američané, ale řešení situace nechali až na poválečnou Versailleskou konferenci, jíž se obě země jako vítězné mocnosti účastnily. Na této konferenci byly podepsány dva důležité dokumenty – Pakt čtyř mocností, uzavřený mezi USA, Británií, Japonskem a Francií, zavazoval účastníky dodržovat status quo v teritoriálních državách v Tichomoří. Druhým dokumentem byla Smlouva devíti mocností o Číně, jež měla zaručit Číně klid na sestavení své vlastní vlády.  Nezměnil se tak vlastně koloniální status quo, takže si Čína i přes tlak Japonska zachovala svrchovanost a státní integritu.

Zdroje:
Reischauer Edwin A.; Craig, Albert M., Dějiny Japonska, Lidové noviny, 2006, 476s. ISBN 80-7106391-6
Labus David; Japonsko, Stručná historie států, Libri, 2009, 184s. ISBN 978-80-7277-426-5

Pavlína Stachová

Pavlína Stachová

Z období Taišó nabízíme například:
Dřevěná dekorace RAMA
Dřevěná dekorace RAMA
Kotlík KAMA a ohniště FURO
Kamínka HIBAČI
Kamínka HIBAČI
Kamínka HIBAČI
Kamínka HIBAČI
Kamínka HIBAČI
Kamínka Hibači Kiri
Konvice Tetsubin železná

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech