Japonsko v Čechách

English version

Foto

Masaharu Takada a Jiří Trčka
Pohled na část účastníků setkání, uprostřed mistr Takada a Jan Náprava

Nejdříve jsme ale byli pozváni k prohlídce zasněžené zahrady a jezírka s Koi...

J. Trčka popisuje zakládní zahrady a výstavbu jezírka

Příjemné posezení ve vytopeném japonském pokoji
Jako pohoštění jsem nabídl čajové kuličky...


Povídání o výstabě japonského pokoje
Příprava čaje v improvizovaných podmínkách
Pan Trčka při jeho ochutnávce

Beseda s Masa Takadou...

A zase čaj...


Loučení s čajovým mistrem
Brána, kterou se do krásné zahrady pana Trčky nejen vchází, ale bohužel i vychází....
Jan Náprava a Masaharu Takada

Setkání s čajovým mistrem Takadou

22. února 2010

Malé ohlédnutí za příjemným posezením s člověkem, který patří v Japonsku mezi uznávané mistry svého oboru...

V pondělí 1. února 2010 přijal pozvání k prohlídce zahrady a japonského pokoje pana Trčky čajový mistr Masaharu Takada, kterého zakladatel projektu Japonsko v Čechách v rámci své podzimní cesty po Zemi vycházejícího slunce navštívil.

Tohoto příjemného posezení, při kterém nemohly chybět ani provozovatelé jednotlivých podniků sítě Dobrá čajovna z Čech a Maďarska, jsem se zúčastnil i já, a byl poctěn možností připravit pohoštění včetně přípravy čaje.

Na tomto místě bych rád zavzpomínal na svou cestu do Japonska, která byla spojena i s návštěvou mistra Takady. Konala se jako  11. výprava čajových tovaryšů a živnostníků z Dobrých čajoven a 8. května loškého roku se vydala do Japonska za čajem, a také za naším hostitelem Masaharu Takadou - čajovníkem, pěstitelem čaje a rýže, obchodníkem a inovátoremvšeho, co se dotýká čajové kultury, obřadů, čajových pochutin či koupelových sáčků.

9. května jsme přiletěli na letiště Narita, asi 40 km od Tokia. Po dvou denní aklimatizaci nás přivítal Masa Takada a začaly výlety do čajových oblastí, továrniček, čna čajové aukce či plantáže a také na Takadovo rýžové pole. Samozřejmě  občas zbyla i chvilka na prohlídku historických chrámů, zenových zahrad či  sushi barů a taktéž jsme navštívily čajovny, kde jsme předváděli čajování v českém stylu.

Krátký výčet míst, kde jsme byli: Tokio, Shizuoka, Uji, Kyoto, Ureshino (ostrov Kjushu), Hamamatsu a opět Tokio. 

Nevynechali jsme ani návštěvu domu Masa Takady, kde žije se svou ženou, s níž má dva dospělé syny. Byly jsme pozvání na oběd, obsolvovali i seminarium Kaligrafie - SHODO, čajový obřad CHADO a válení rýžových svačinových knedlíčků s jeho přáteli.

Na všechny tyto zážitky jsme si opět vzpomněli ve chvíli, kdy jsme s našimi hostiteli (v Japonsku to byl mistr Takada, tady v Čechách zorganizoval setkání čajovníků pan Trčka) popíjeli lajodný čaj a povídali si o všem možném...

Nevšední zážitky ze setkání se zajímavými lidmi a z pití kvalitních japonských čajů vám přeje Jan Náprava, Dobrá čajovna Tábor

Foto: Tom Vedral

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech