Japonsko v Čechách

English version

Foto

Dřevěná kamínky Hibači s přepravním boxem a hůlkami
Kovová Hibači

Kolekce japonských kamínek Hibači

1. února 2010

Další z nabídek projektu Japonsko v Čechách je zaměřena na tradiční kamínka Hibači, která v představujeme ve zcela nové a bohaté kolekci několika desítek kusů...

HIBACHI (hibači) je výraz, kterým se označuje přenosné ohřívadlo, sloužící jako zdroj tepla. I když je hodně spojeno s Japonskem, pochází z Číny, kde se používalo k vytápění domů šlechty. Není známo, kdy byla kamínka Hibači poprvé použita v Japonsku, ale písemné záznamy ukazují na to, že se tak mohlo stát v období Heian (798-1185). Vzhledem k nízké dostupnosti kovů v Číně a Japonsku byly původně z jedlového dřeva, vymazávané hlínou. Nicméně řemeslníci začali brzy vyrábět i verze jiné, s vnitřní kovovou částí a obalem ze dřeva, u kterého je kvůli lehkosti hodně využívána i u nás ne tolik známá Paulownia tomentosa. Dekorativní jsou i některé povrchy, při jejichž zhotovování se používaly např. zlaté fólie a další umělecké výzdoby. Postupně se i kamínky Hibači vyvíjela a dnes se můžeme setkat jak s dřevěnými, tak i keramickými nebo celokovovými verzemi. Tradiční Hibači se v současné době hodně prodávají jako historické artefakty. Původně je používaly jen vyšší vrstvy japonské společnosti, postupně se ale rozšířila také mezi obyčejné lidi.

Pro většinu z nás jsou kamínka Hibači spojena s úkolem vytápět příbytky, jejich využití  ale je, historicky vzato, ale daleko širší. Sloužily např. jako stále hořící zdroje ohně v táborech válečníků nebo jako zdroj tepla na venkovních bojištích v době 2. světové války obyčejným japonským vojákům. A pokud bychom se vrátili o nějaké to desetiletí po časové ose zpátky, mohli bychom se s nimi setkat třeba i  v čekárnách na nádražích, kde však byla postupně nahrazována modernějšími technologiemi, hlavně olejovými topidly. V myslích Japonců ale zůstávají dodnes a stávají se v pravém slova smyslu národní tradicí.

Máte-li o tato historická kamínky zájem, podívejte se, prosím, na následující stránky, kde představujeme KOMPLETNÍ NABÍDKU HIBAČI DŘEVĚNÝCH I KOVOVÝCH včetně aktuálních novinek. Zároveň je to místo, kam jsme z naší dřívější nabídky všechna Hibači soustředili.

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech