Japonsko v Čechách

English version

Foto

Svátek chlapců

Stará japonská tradice

 31 května 2013

Datum 5. května připadá v Japonsku dle starých japonských zvyků na Svátek chlapců.Tradice této slavnosti sahá podle některých pramenů až do 7.století, jiné jej kladou do souvislosti s vítěztvím vojsk Tokimune Hódžóa nad Mongoly 5.května 1281.Teprve v 18. a 19. století se však stal tento den opravdu celonárodní slavností, věnovanou rozvíjení odvahy, síly a mužnosti chlapců. Symbolem tohoto svátku se proto stal papírový nebo tkaný pestrobarevný kapr koinobori, vlající 5. května i dnes u domů, v nichž žijí mladí chlapci. Počet těchto kaprů by měl odpovídat počtu synů a koinobori u prvorozeného syna bývá někdy až  deset metrů dlouhý. Kapr se v Japonsku  těší odedávna velké vážnosti a je ceněna jeho síla, energie a mrštnost, s níž překonává všechny překážky a je schopen plout i proti proudu.

Dosud se v některých rodinách udržuje zvyk v podobě zvlášť upraveného pódia v nejhezčím pokoji bytu , kde jsou vystaveny figurky známých bojovníků,starých historických osobností a pohádkových postav ( např. broskevníčka Momotaróa).Někde se  se svátkem pojí i jiné zvyky, například soutěže v pouštění draků.

Věra Trčková Zvole

 

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech