Japonsko v Čechách

English version

Foto

Jídelní set skládající se z misek a pohárku  - keramika SHINO
Keramika MINGEI
Miska KIYOMIZU
Talířek s motivy ptáků - keramika NABESHIMA

Japonská keramika, 4. díl

18. června 2012

Závěrečné povídání o umění japonských mistrů vyrábějících neopakovatelnou keramiku a porcelán...

SHINO

Tato japonská kamenina se vyznačuje silnou bílou živcovou glazurou a jednoduchými podglazurovými dekory. Dílny byly uvedeny do provozu v oblasti Mino koncem 16. století a jméno je odvozeno pravděpodobně od slavného čajového mistra Šino Šóašima.

MINGEI

Japonské označení pro tvorbu pololidových dílen, které v odlehlých oblastech ( Ondó , Karacu , Mašiko aj. ) vytváří keramiku na základě tradičních technologiích a materiálů z místních zdrojů ( mingei = lidové umění ). Přechodně tvořili výrobky jen pro místní užitkovou potřebu, ve druhé čtvrtině tohoto století se ale dostali zásluhou osvícených umělců a znalců na výsluní světového zájmu. Dílny se staly učilišti domácích i zahraničních umělců a mnozí z místních tvůrců dosáhli statutu „ živý národní poklad“.

KIYOMIZU

Velice zajímavá a v Zemi vycházejícího slunce oblíbená japonská pórovina byla zdobená emaily a zlatem a vyráběla se od 17. století v několika dílnách v Kjótu ve čtvrti Kiyomizu.

NABEŠIMA

Japonský porcelán byl vyráběný asi od roku 1660 v oblasti Ariti pod patronací prince Nabešimi a jeho určení směřovalo k domácí aristokracii. Vynikal dokonalostí tvarování, technikou provedení, vysokou elegancí dekoru a kulturou barev, jimž dominovaly krásné odstíny podglazurované modré barvy.

Věra Trčková, Želivec

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech