Japonsko v Čechách

English version

Foto

keramika Mishimade
keramika Satsuma
keramika Oribe
keramika Seto

Japonská keramika, 3. díl

22. května 2012

Pokračování seriálu o japonské keramice a porcelánu vám představuje další oblasti výroby a zajímavé exponáty...

 MISHIMADE

Tato keramika má drobný repetitivní dekor ve tvaru hvězdic, kroužků aj. provedený v nástřepí pod průsvitnou glazurou a vyplňovaný kontrastní barvou. Nejčastější kombinací je tmavošedá a špinavě bílá. Technika byla do Japonska uvedena z Koreje a jméno je odvozeno od názvu ostrůvku, kde se nachází hlína příhodná pro přípravu tmavošedého nástřepí.

SATSUMA

Tyto výrobky produkuje keramické středisko založeno japonským feudálním rodem Sacuma koncem 16. století na ostrově Kjúšú za pomoci násilně přemístěných korejských hrnčířů. V 17. století se v Sacumě pálily např. jemné bílé kameniny se slonovinově bílou glazurou pokrytou mikroskopickými krakly. Kolem 18. století se na ní objevuje umírněný dekor emailovými barvami. Po polovině 19. století převažuje tendence k přehnanému dekoru s figurálními náměty na pórovině. Tato keramika se hojně vyvážela do Evropy.

ORIBE

Tento druh japonské keramiky pochází z oblasti Seto a je pojmenován podle čajového mistra Furuty Oribe (1543 -1615), který její tvorbu inspiroval. V dekoru je vidět hlavně charakteristická zelená měďnatá glazura nanášená ve vysoké vrstvě.

SETO

Distrikt v provincii Owari na severovýchod od dnešní Nagoie. Nejstarší středisko japonských kamenin, kde se již v 5. století pálili sueki, tmavé kameniny s nepravidelným filmem alkalických glazur tavených příměsí potaše. Snaha dosáhnout kvalit a napodobit dekor klasických čínských seladonů začala v tamních dílnách v 10. století a vyvrcholila ve 12- 14. století. Typické Seto-jaki však v následné éře 15 – 17. století inklinovalo v barvě glazur spíše ke žlutým odstínům, narušovaným skvrnami olovnaté zelené barvy. V 19. století se zde začal vyrábět i porcelán. Seto je dodnes významným střediskem keramické tvorby.

Pokračocání příště...

Věra Trčková, Želivec

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech