Japonsko v Čechách

English version

Foto

Keramika RAKU
Keramika RAKU
Keramika KUTANI
Keramika KUTANI
Keramika KARATSU

Keramika KARATSU
Porcelán HIRADO
Porcelán HIRADO
Keramika SUEKI
Keramika SUEKI

Japonská keramika, 2. díl

22. dubna 2012

Další zajímavé povídání o keramice, která má stejně jako další umělecké směry v Zemi vycházejícího slunce dlouhodobou tradici...

RAKU

Jistý ČODŽIRÓ (1515 – 1592 ) v Kjótu , syn korejského hrnčíře a výrobce tašek, uskutečnil první Raku výpal v roce 1576 a od této doby začíná vyrábět čajové misky pod vedením velkého čajového mistra, který udával vkus doby, SEN-NO RIKJUÁ. Diktátor Hidejoši dal Čódžiróvu synu pečeť se znakem „radost-raku“ a ten se stal značkou hrnčířských výrobků rodiny až do dnešních dnů. Za nejvýznamnějšího mistra Raku se považuje Čódžiróvův vnuk DÓNDŽU.

Mezi nejznámější keramiku tohoto druhu patří AKA-RAKU (červené raku) a KURO – RAKU (černé raku). Aka –raku se po vyjmutí z pece nechá volně vychladnout na vzduchu. Červená barva je získána podle ORCHE engoby, olovnatými glazurami a pálením v peci na dřevěné uhlí. Kuro-raku je stejně jako naše keramika pálené při vysoké teplotě. Po vyndání z pece je miska chlazena pomalu. Barvy jsou docíleny speciálními glazurami s vysokým obsahem oxidu železa, mědi a manganu.

KUTANI

Tento druh keramiky najdeme v centrálním Honšú v prefektuře Ishikawa. Jedná se o japonské středisko výroby porcelánu v provincii Kaga, patronované aristokratickým rodem Maeda. Porcelán Kutani se v 17. století vyznačuje expresívními silnými vrstvami intenzivních barev. V 19. století byl v oblibě detailní dekor železitou červení a zlatem. Celý povrch výrobku je bohatě pokryt motivy v červené, zelené, modré a žluté barvě.

KARATSU

Tato keramika je charakteristická pro oblast na japonském ostrově Kjúšú, v provincii Hizen. Glazovaná keramika se zde vyráběla již od 13. století. V 16. století tam byli přestěhováni korejští hrnčíři, kteří zavedli výrobu tvrdé kameniny, někdy malované oxidem železa pod mléčně průsvitnou glazurou.

HIRADO

Porcelán Hirado je vyráběn v městě Mikawači nedaleko Arity a porcelánka je protektorována feudálním rodem Hirado. Od poloviny 18. století, asi od roku 1830, produkovala náročný porcelán s mléčně bílou glazurou a jemným kobaltovým dekorem lehčích odstínů.

SUEKI

Tento typ keramiky patří mezi nejstarší japonské kameniny z jemné tmavé hlíny, vyráběné asi od 5. století. Povrch někdy kryje náhodný film zásadité glazury. Název je odvozen od jejího použití. Byla používána výhradně k obřadním nebo obětním účelům.

Pokračování příště...

Věra Trčková, Želivec

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech