Japonsko v Čechách

English version

Foto

IMARI porcelán - váza
IMARI porcelán - váza s motivem květů
IMARI porcelán - miska na čaj (Mešičawan)
HAGI keramika - šálek na alkohol

HAGI keramika - šálek na čaj
BIZEN keramika - šálek na alkohol
BIZEN keramika - čajová konvice
BIZEN keramika - šálek na čaj

Japonská keramika, 1. díl

15. března 2012

V tomto seriálu článků bych Vás chtěla seznámit s druhy japonské keramiky a oblastmi , kde se tato keramika vyrábí...

Umění výroby keramiky přišlo do Japonska ve 13.stol. z Číny. V té době byla v Japonsku vyrobena i první vypalovací pec na území SETO. Během 14. století byly postaveny pece v dalších sídlech – Tokoname, Shiragaki, Bizen, Echizen a Tamba. V 16. století, kdy v Japonsku velmi stoupla obliba čajového rituálu nastal velký rozmach keramických prací. Keramický mistr Chójira v této době vyzdobil čajové hrníčky čínskými znaky (raku) což byl začátek slavnáho období keramiky Raku. Na konci 16.století začali korejští mistři japonské mistry učit svému keramickému umění a na sklonku 16.století začali stavět první keramické pece na ostrově Kjúšú. Pece byly většinou stavěny na svahu a byly tvořeny několika komorami, kde bylo možné dosáhnout teploty okolo 1400oC. V období Meiji ztrácela keramika na oblibě, ale později byla obrozena jako typ lidového umění (mingei-hin). Nyní se v Japonsku nachází okolo stovky keramických center. Jejich produkce se zaměřuje na exkluzivní produkty na čajové rituály tak i keramiku pro denní potřebu a výrobu suvenýrů např. Tanuky (japonský jezevec).

IMARI porcelán - ARITA

Porcelán je vyráběn ve městě Arita , kde byl poprvé vytvořen. Porcelán je v Evropě znám jako Imari, podle přístavu ze kterého byl do Evropy exportován. Nejčastěji se označením Imari myslí polychromní asymetrické dekory, tzv.vzory – nišikide.
Znázorňovány jsou především motivy květin a ptáků v pestrých barvách. Byly napodovány i na čínském porcelánu.

HAGI

Keramické středisko se nachází ná západní části ostrova Honšů distriktu Nagano. Bylo založeno koncem 16.století korejskými hrnčíři.Keramika Hagi-yaki je kamenina se šedobílou, bledě žlutou nebo narůžovělou popraskanou glazurou.V Hago doposud pracují jak místní hrnčíři, tak moderní keramici.

BIZEN

Starobylá keramika města Bizen. Bývalá japonská provincie, která dala název tamní neglazované tvrdé červené kamenině typu buccaro, inspirované produkcí čínského střediska Ji-sing. Tvrdý hladký povrch má kovový lesk a podobá se bronzu. Neglazovaný povrch oxidací změní barvu na červenou. Od poloviny 17. století se vedle červených kamenin Aka Bizen objevuje též břidlicově šedo modrá Ao Bizen. Vyrábějí se zde i střešní tašky.

Pokračování příště...

Věra Trčková, Želivec 

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech