Japonsko v Čechách

English version

Foto

Originální Daruma bez vybarvených očí je připraven splnit Vaše přání...

Daruma - japonská soška plnící přání

30. ledna 2012

Hledáte-li někoho, kdo pomůže splnit Vaše tužby a přání, přinášíme tip na japonského bůžka...

Daruma je typ japonské sošky, která svému majiteli plní přání. Soška je zobrazením mnicha Bodhidharmy, zakladatele zen-budhismu. Výraz Daruma je pak japonskou zkratkou jeho jména.

Při vyslovení přání, které chcete, aby se splnilo, se ingoustem začerní levé oko sošky. Ode dne vyslovení přání a začernění levého oka plyne roční lhůta, během které by měl Daruma pobývat na významném místě v bytě. To znamená třeba na domácím buddhistickém oltáři, v tokonomě nebo jiném uctívaném místě. Během 365 dní by pak měla soška přání splnit. V momentě, kdy se tak stane, začerní se ingoustem i pravé oko.

Následně by měl být Daruma odnesen do chrámu, protože svůj ůkol splnil. Ideálním místem je pro něj buddhistický chrám. Na konci roku se v japonských buddhistických chrámech koná oslava spálení Darumů, kteří již přání svým majitelům splnili.

V dnešní době plní tato soška spíše úlohu talismanu nebo suvenýru a prodává se i v zelené, růžové, žluté nebo černé variantě.

Máte-li o Darumu zájem, můžete si ho prohlédnou a nebo objednat v našem e-shopu. Jednotlivé položky nají katalogová čísla 921, 929 a 1059

Hodně splněných přání v novém roce přeje Věra Trčková, Želivec

© Japonsko v Čechách, 2009-2019
Šíření obsahu bez souhlasu Věry Trčkové není povoleno.
Web: STACH software  |  Design: Jan Junek
rss články | rss starožitnosti | výměna odkazů

Japonsko v Čechách je jedinečný projekt, který přináší milovníkům východního umění pravé japonské starožitnosti až do domu. Obrazy, sošky, porcelán a mnoho dalšího sami v Japonsku vybíráme a přivážíme do Čech